r

r

0-4 aylık bebek beslenmesi

Yazan : bebek | Temmuz 14th, 2013tarihinde yazdı
r

0-4 Aylık Bebek Beslenmesi1 aylık bebek beslenmesi,  2 aylık bebek beslenmesi,  3 aylık bebek beslenmesi, 4 aylık bebek beslenmesi…Bebeğin ilk aylarında  gelişim hızı büyük ivme kazandığından  enerji ve diğer unsurlarına olan ihtiyaç vücut kitlesine göre gayet yüksektir.0-4 ay arası bebek beslenmesinde bebek için gerekli besin maddelerini uygun bir biçimde içerdiği için  anne sütü uygun bir besindir.

Anne sütü, ideal olan 3 saatte bir verilmesi iken, pratikte bunu uygulamak zordur. Bebek istedikçe anne sütü verilebilir.

Bu aylarda anne sütüyle birlikte verilen ek besinler bebeğin anne sütünden yeterince yararlanmasını engeller. 0 4 ay arası anne sütü yeterli geliyorsa  (bebeklerde ek gıda tablosu) bebeğe su da dahil olmak üzere hiç bir ek gıda verilmesine gerek yoktur. Eğer ishal gibi mutlaka su verilmesi gereken bir durum söz konusuysa kaynatılmış su veriniz.

Doktor önerisi ile D Vitamini verilebilir. Bebek her ağladığında ve istediğinde emzirilmelidir.

Anne sütü yoksa, verilemiyorsa ya da yetersizse bebeğinizin beslenmesi mutlaka doktorunuzun önerdiği anne sütüne yakınlaştırılmış bir biberon maması ile desteklenmelidir. Bu biberon mamasını aşağıdaki tablo çerçevesinde kullanmalısınız. Biberon maması seçiminde bebeğin bağışıklık sistemini güçlendiren ve sindirim sistemini düzenleyen “prebiyotik lif” içerenler tercih edilmelidir.

Anne sütü ve/veya biberon maması ile beslenen bir bebeğin ilk 4 ay başka hiçbir ek besine ihtiyacı yoktur. Ancak sindirim sisteminin tam olgunlaşmamış olması nedeniyle bebeklerde bu aylarda sıkça gaz sancısı görülür. Bu hem bebeği hem de ailesini huzursuz edebilir. Bu gibi durumlarda hem gaz sancısını hafifletmek hem de rahat uyutabilmek için bebekler için özel olarak hazırlanmış bitki (rezene, papatya gibi) çaylarını bebeğinizin beslenmesine engel olmayacak şekilde, beslenmearalarında istenilen sıklık ve miktarlarda verebilirsiniz

 

Etiketler: , , ,

r


Hemen sende görüşünü bildir !..